Ev Temizliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Bir yandan iş yerinizdeki yoğun çalışma temposu, bir yandan evi çekip çevirmek ve varsa çocuklarınızla ilgilenmek derken; haftalık yapmanız gereken rutin işler gözünüzde daha da büyüyebilir. Bazen enerjinizin kalmadığı bu işlerden belki de en çok zaman alanı ise ev temizliğidir.

Titizliğinize göre değişse de birçok eşyanın deyim yerindeyse ayaklanması, yüzeyde biriken toz taneleri, süpürülmeyi beklenen halılar ve silinecek camlar ve dahası daima sizi bekler. Fakat bu işin biraz da yapılan hatalar nedeniyle uzadığını hiç düşündünüz mü? Öyleyse gelin, ev temizliği konusunda doğru bilinen yanlışlar olmadan ev temizliği nasıl yapılır; biraz bu noktaya odaklanalım.

 

Ev temizliğinde yapılanlar doğru mu?

Ev temizliğinde yapılanlar her zaman doğru mu? Öyleyse bu temizlik sizin için neden hiç bitmiyor? Amacınız doğru ama yönteminiz biraz sorunlu olabilir. Çünkü “Ev temizliği nasıl yapılır?” sorusunun cevabı kadar, bu konuda bildiklerinizin ne kadar doğru olduğunu düşünmenizde de yarar var. Ev temizliği konusunda doğru bilinen yanlışlar arasında en sık görülenler şu şekilde özetlenebilir.

  • Daha fazla temizlik maddesi size daha fazla leke çıkarıcı güç sağlamaz. Lekeli veya inatçı kire mâruz kalmış yüzeyleri farklı yöntemlerle temizlemeyi deneyin. Bu noktada püf noktası niteliğindeki pratik bilgiler size yol gösterebilir. Bazen bir miktar sirke veya tuz, birçok temizlik maddesinden daha etkili olabilir.

 

  • Temizlik maddelerinde olduğu gibi çok su kullanmak da daha iyi temizlik anlamına gelmez. Ev temizliğinde yapılanlar arasında yanlış bilinenlerden biri de budur. Hatta temizlenen yüzeyin ham maddesine göre değişse de zarar verici bile olabilir. Fazladan su tüketerek doğaya verdiğiniz zarar da cabası! Bu nedenle önce temizleyeceğiniz yüzeyi değerlendirin ve temizlik alanının ne kadar su gerektirdiğini yaklaşık olarak tahmin etmeniz çok daha yararlı olacaktır.

 

Ev temizliği nasıl yapılır veya yapılmamalı, işte bütün mesele bu!

  • Güneş balçıkla sıvanmayacağı gibi eşyalar da alta yerleştirildiğinde düzenli olmaz. Bu nedenle, ev temizliği nasıl yapılır sorusuna cevap arıyorsak, bu kesinlikle geçici düzen üretmek olmayacaktır. Dolaba kaldırdığınız, ilgisiz bir çekmeceye koyduğunuz veya yatak altına attığınız küçük veya büyük her eşyanın, bir bumerang etkisi yaparak size yeni bir düzensizlik ve temizlik sorunu olarak geri döneceğinden emin olabilirsiniz.

 

  • Pek çok kişi temizlenmesi zor yerlerden başlasa da bu her zaman avantajlı olmayabilir. Hızla temizlenmesi gereken yüzeyler gözünüze çarptıysa ev temizliği işine oradan başlayın. Bu tür çabuk temizlenebilen ve hızla kuruyan yüzeyler için ıslak mendil veya kâğıt havlu benzeri ürünler size kolaylık sağlayabilir.

 

  • Cam temizliğinde kullanacağınız temizlik maddesinden çok, camı sileceğiniz bezin uygun olup olmadığına emin olmalısınız. Gözenekli yapıya sahip ve ardında herhangi bir artık bırakmayan bir cam bezi işinizi kolaylaştıracaktır.

 

  • Mutfak temizliğini yaparken tezgâhı en son sıraya koymanızı öneririz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise tezgâh yüzeyine zarar vermeyecek kadar yumuşak ama emiciliği yüksek bir mutfak bezi kullanmanızdır.

 

  • Evinizde sevimli bir dostunuz varsa ve temizlik yaparken bu dört ayaklı ev sakinlerini kendi hâline bırakmayı düşünüyorsanız, fikrinizi gözden geçirmelisiniz. Hareketli bir evcil hayvanın iyi niyetli bile olsa böyle durumlarda karışıklık yaratabileceğini unutmayın. Onlara meşgul olmaları için küçük ve hayvan dostu eğlencelik oyuncaklar verin. Beslenme saati geldiyse, mama kabının altına bu iş için özel üretilmiş örtüden.

Fibril Blog ile Temizlik İpuçları

Kişisel bakımın ve yüzey temizliğinin hayatın merkezinde olduğu bu dönemde Fibril, sizin ve ailenizin sağlığını korumak için her gün yeniden üretiyor.

İPUÇLARI

Ev Temizliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Bir yandan iş yerinizdeki yoğun çalışma temposu, bir yandan evi çekip çevirmek ve varsa çocuklarınızla ilgilenmek derken; haftalık yapmanız gereken rutin işler gözünüzde daha da büyüyebilir.
İPUÇLARI

Evcil Hayvan Bakımı ve Hijyeni

Onlar kimi zaman çocuğumuzdan ayırmadığımız birer aile üyesi, kimi zaman ise yalnızlığımızı paylaştığımız bir kara gün dostu, bazen de dış alanlarda bize eşlik edip yeni yerler keşfettiğimiz bir yol arkadaşlarıdır.
İPUÇLARI

Bırakın Çocuklarınız Kirlenmeyi Öğrensin

Bulunduğumuz her ortam ve dokunduğumuz her nesnede birçok bakterinin olduğunu biliyoruz.